Herneste kasvatamine on ülilihtne(video)

Hernes on üks maailma vanimaid toidutaimi ning seda põhjusega, sest neid on nii lihtne kasvatada. Hernes idaneb ka madalate temperatuuride juures ja annab rikkalikult saaki, lisaks selle leidub nii palju erinevaid hernesorte, et igale maitsele ja aiale leidub nende hulgas midagi sobilikku.

  1. Valmista ette maa, kuhu plaanid herned külvata. Rohi see põhjalikult ära, sest siis on hiljem vähem tööd.
  2. Optimaalse suurusega on peenrad, mis on 60 cm laiad, pikkus sõltub vaid oma isiklikest toidukasvatuseesmärkidest. Teerada võiks olla 30 cm laiune.
  3. Lisa peenrale väetiseks orgaanilist ainet, näiteks komposti. Rehitse see mulla sisse. Hea oleks, kui komposti lisamise ja seemnete külvamise vahele jääks vähemalt paar päeva.
  4. Tee kaks vagu, mis on teineteisest 40-50 cm kaugusel.
  5. Külva seemned 5 cm vahedega. Idanemine ja kasvamine toimub 6-28 C mullatemperatuuri juures, kuid optimaalne kasvutemperatuur on 18 C kraadi.
  6. Aja vaod kinni ja kasta põhjalikult, et seemnetel pikaks ajaks niiskust oleks.
  7. Pane katteloor peale soojustuseks ning kaitseks lindude eest.
  8. Rohi peenraid kuiva päikeselise ilmaga ning viska umbrohud peenravahedesse, sest seal kuivavad nad kiirelt kuumuse käes ära ja muutuvad kahjutuks.
  9. Esimest saaki peaks saama 50-70 päeva pärast olenevalt sordist.

Selleks, et saada saaki kuni öökülmade tulekuni, külva iga 3 nädala tagant kuni märtsist kuni juuni keskpaigani uus külv.

Sordid: Varajane sort „Valma“ on madalakasvuline ning sobib hästi rõdule või terassile. Kuni 140 cm! kasvav sort ’Aamisepp’ on tänuväärne selle poolest, et ta viljad valmivad järk-järgult.

Efektsete lillade õite ja kaunadega aedhernes ‘Blauwschokker’ on kuni 160 cm kasvav sort, mis sobib pigem säilitusherneks. Varajane samuti violetse kaunavärviga sort “Purpurny Korol” kasvab ca 100 cm.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s